Merkel: Germania a rămas în urmă în privința digitalizării în domeniul medical

Cancelarul Angela Merkel afirmă că Germania trebuie să țină pasul cu competiția internațională în privința digitalizării în domeniul medical, relatează DPA.

"Obiectivul nostru în cercetarea medicală — și de aceea am evidențiat acest lucru în strategia noastră privind înaltele tehnologii — este să recuperăm diferența", a spus Merkel duminică într-o înregistrare video postată pe site-ul cancelariei.

Digitalizarea în domeniul medical implică mai multe aspecte, inclusiv folosirea roboticii în operații, a afimat cancelarul.

Merkel a declarat de asemenea că este nevoie de eforturi și pe alte fronturi, cum ar fi un schimb mai eficient de informații între spitale și experți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

4 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...