Mesajul lui John Kerry de Ziua Națională a României, "un aliat de încredere în NATO"

Mesajul lui John Kerry de Ziua Națională a României, "un aliat de încredere în NATO"

"În numele președintelui Obama și poporului american, transmit cele mai sincere felicitări poporului României cu ocazia celebrării celei de-a 98-a aniversări a Zilei Unirii la 1 decembrie", declară secretarul de stat american John Kerry într-un comunicat postat pe site-ul Departamentului de Stat al SUA, notând că România este "un aliat de încredere în NATO".

"Guvernul meu acordă o mare valoare parteneriatului strategic cu România, un aliat de încredere în NATO și cu o contribuție majoră la pacea internațională, la securitate și statul de drept. Țara dumneavoastră, la fel ca Statele Unite, va organiza alegeri naționale în acest an. Salut angajamentul dumneavoastră în favoarea valorilor democratice și aștept cu nerăbdare un proces electoral liber și corect pe 11 decembrie", afirmă John Kerry.

"Cetățenii din cele două țări au relații de afaceri, în domeniul artelor, sportului și la nivel academic. Privind în perspectivă, sunt încrezător că vom continua să ne extindem prietenia și strânsa colaborare pentru promovarea prosperității reciproce și a unei lumi mai sigure", adaugă el.

"Cu ocazia acestei zile speciale, vă transmit cele mai bune urări pentru succes, fericire și sănătate în anul care urmează", conchide secretarul de stat american în mesajul său de Ziua Națională a României.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

2 BREAKING Un ofițer a fost reținut pentru tentativă de viol asupra unui elev de la Școala de Poliție din Câmpina

3 Declarațiile lui Putin din ultimele zile provoacă stupoare. Analist: „Moment de nebunie statală completă”

4 Moment penibil la Kremlin / Propagandistului Soloviov i-au dat lacrimile în fața lui Putin. „Omule, ai fost creat pentru război”

5 Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”