Mexic: 28 de deținuți au murit într-o închisoare din Acapulco în urma unei înfruntări între grupări rivale

Un număr de 28 de deținuți au murit și alți trei au fost răniți în urma unei înfruntări între două grupări rivale, ce a avut loc joi la o închisoare din Acapulco, în statul mexican Guerrero (sud), au informat surse oficiale preluate de agenția EFE.

Într-un mesaj către mass-media, purtătorul de cuvânt statal pe probleme de securitate, Roberto Ă?lvarez Heredia, a indicat că încăierarea înregistrată între deținuți din zona de maximă securitate s-a soldat cu "28 persoane decedate și trei rănite".

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

4 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

5 Băsescu: „Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni” / Fostul președinte îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”