Mihaela Buzărnescu, învinsă de Caroline Wozniacki în primul tur la US Open

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, venită din calificări, a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki cu 6-1, 7-5, luni, la arenele Flushing Meadows, în runda inaugurală a turneului de la US Open, ultimul de Mare Șlem al anului.

Mihaela Buzărnescu (29 ani, 133 WTA), aflată în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, a cedat în fața danezei (27 ani, 5 WTA) după o oră și 20 de minute.

Românca a făcut un set al doilea bun în care a condus cu 5-4, dar în cele din urmă a cedat, daneza profitând de greșelile comise în finalul actului secund.

Buzărnescu a avut mai multe mingi direct câștigătoare (18-8), dar și un număr covârșitor de erori neforțate (41-10).

Mihaela, care în decembrie anul trecut a primit titlul de ''Doctor în Educație Fizică și Sport'' din partea UNEFS, și-a asigurat un cec de 50.000 de dolari și 50 de puncte WTA.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 Dezvăluiri care dau fiori din interiorul armatei ruse