Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la San Jose (WTA)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 dolari, în urma victoriei cu 6-3, 4-6, 6-4 reuşite în faţa americancei Sachia Vickery.

Buzărnescu (30 ani, 24 WTA), a cincea favorită, a trecut de Vickery (23 ani, 73 WTA) într-o oră şi 58 de minute.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, primele şapte ghemuri însemnând tot atâtea break-uri. Buzărnescu a reuşit să rupă echilibrul la 3-3, câştigând trei ghemuri la rând şi setul cu 6-3. Şi setul secund a fost echilibrat, cu cinci break-uri, americanca reuşind să îşi adjudece actul cu 6-4. În decisiv, Buzărnescu s-a desprins rapid la 4-1 şi a reuşit să încheie conturile cu 6-3.

Buzărnescu a avut 3 aşi, dar a comis şi 7 duble greşeli, în timp ce Vickery a avut 5 duble greşeli.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 11.380 dolari şi 55 puncte WTA.

Următoarea adversară a româncei va fi chinezoaica Qiang Wang (26 ani, 53 WTA) sau americanca Amanda Anisimova (16 ani, 198 WTA).

Buzărnescu este calificată şi în sferturi la dublu, alături de britanica Heather Watson.