Mihai Constantinescu, decorat post-mortem de preşedintele Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, joi, decretul de decorare post-mortem a interpretului de muzică uşoară Mihai Constantinescu.

Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, şeful statului a conferit post-mortem Ordinul Naţional "Pentru Merit" în grad de Cavaler lui Mihai Constantinescu în semn de "apreciere pentru importanta carieră artistică dedicată muzicii uşoare româneşti, pentru dăruirea prin care s-a impus ca un model al tinerelor generaţii de interpreţi".

Mihai Constantinescu a murit, marţi seară, la vârsta de 73 de ani, la Spitalul de Urgenţă Floreasca, unde era internat din luna mai . El va fi înmormântat joi, la Cimitirul Ghencea Militar, la ora 14,00. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...