Mihai Tudose: Eu îmi doresc să avem o aeronavă pe care să scrie 'România'

Decizia în privința achiziționării unei aeronave oficiale nu a fost luată, a declarat miercuri premierul Mihai Tudose.

"Nu am luat o decizie despre achiziționarea unei aeronave prezidențiale, dacă va fi nu va fi numai pentru președinte, va fi și pentru Guvern și pentru delegații parlamentare, va fi aeronava oficială a României, nu a cuiva. Vom analiza în ce măsură ne putem permite. Eu îmi doresc să o avem, să aibă România o aeronavă pe care să scrie 'România', dar cum va fi, cum va fi achiziționată, când va fi achiziționată — este o altă întrebare la care am rugat pe cei de la Ministerul Transporturilor să găsească un răspuns sau să ne ofere niște variante", a precizat Tudose, la Primăria Capitalei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”