Mihăiță Calimente, numit secretar general adjunct al Senatului

Mihăiță Calimente a fost numit luni de plen în funcția de secretar general adjunct al Senatului, în locul Cristinei Ionescu.

În favoarea lui Mihăiță Calimente au fost 71 de voturi, 5 abțineri, iar 34 de senatori au fost împotrivă. Cristina Ionescu a fost revocată cu 73 de voturi pentru, 33 împotrivă și o abținere.

Potrivit Regulamentului Senatului, secretarul general adjunct este numit sau revocat de plen, la propunerea Biroului permanent.

Liderul grupului USR din Senat, Cristian Ghica, a întrebat motivul "schimbării intempestive" a secretarului general adjunct al Senatului.

"Stimate coleg, nu sunt eu în măsură să vă răspund, dar m-am obișnuit ca grupul USR să pună tot felul de întrebări: De ce? De ce? De ce astăzi, de ce mâine? Cred că Biroul permanent vă va da un răspuns", a spus președintele de ședință Claudiu Manda.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

4 Capcane sexuale, camere video ascunse și întâlniri la Moscova. Ce arată noile documente despre fostul miliardar pedofil Jeffrey Epstein

5 Recesiunea tehnică declanșează atacul PSD. Grindeanu: „O rușine pentru întreaga Coaliție”. Câciu: „Bolojan, cel mai slab premier”