Mii de turişti au rămas blocaţi pe o insulă din China din cauza COVID-19

Zborurile cu trenul sau avionul au fost anulate spre oraşul Sanya, situat la capătul sudic al insulei, supranumite "Chinese Hawaii”, după ce au fost detectate câteva sute de infecţii cu Covid-19.

Potrivit autorităţilor oraşului, aproximativ 80.000 de turişti se află în Hainan. Majoritatea au o reşedinţă, dar 30.000 sunt cazaţi într-un hotel. Tot transportul public din oraş a fost oprit sâmbătă. Aeroportul din Sanya a anulat toate zborurile pentru duminica, potrivit televiziunii de stat.

În timp ce restul lumii a optat pentru o strategie de convieţuire cu boala, Beijingul persistă în strategia sa zero Covid, impunând lockdown de îndată ce apare orice focar.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România

2 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

3 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

4 Atac uriaș, cu peste 600 de drone, asupra Rusiei. Cel puțin trei ținte majore au fost lovite

5 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august