Mike Pence: Angajamentul SUA față de Coreea de Sud, mai puternic ca niciodată

Vicepreședintele american Mike Pence, aflat duminică în vizită la Seul, a afirmat că determinarea și angajamentul țări sale față de alianța cu Coreea de Sud sunt mai puternice ca niciodată, relatează agenția Reuters.

Declarația lui Pence survine după ce Coreea de Nord a încercat, fără succes, să efectueze un nou test cu rachetă , care ''a explodat aproape imediat'' după lansare, duminică dimineața, potrivit centrului de comandă american din Pacific.

Coreea de Sud este prima etapă a unui turneu al vicepreședintelui american în Asia-Pacific , turneu ce include, de asemenea, Japonia, Indonezia și Australia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revoluție, pe bune!

2 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

3 Așa o fi?

4 Foarte interesant!

5 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”