Miliardarul Jeff Bezos își întreabă urmăritorii de pe Twitter cum să-și doneze banii

Miliardarul Jeff Bezos își întreabă urmăritorii de pe Twitter cum să-și doneze banii

Miliardarul Jeff Bezos, fondatorul Amazon.com Inc, a apelat la o sursă neobișnuită de inspirație privind modul în care să-și doneze o parte din avere: Twitter, relatează joi Reuters.

Sursa foto: Twitter

"Vreau ca mare parte din activitatea mea filantropică să-i ajute pe oameni aici și acum — pe termen scurt — la intersecția dintre nevoia urgentă și impactul de durată", a scris într-o postare pe Twitter Bezos, unul dintre cei mai bogați oameni din lume cu o avere de peste 76 de miliarde de dolari.

"Dacă aveți idei, răspundeți la acest tweet cu ideea în cauză (dacă credeți că această abordare este greșită, mi-ar plăcea să aud și asta)", a adăugat el.

Demersul pare să semnaleze o schimbare a modului în care Bezos abordează filantropia, notează Reuters. Miliardarul și-a investit mare parte din averea sa obținută cu Amazon în explorarea spațiului, prin intermediul companiei sale Blue Origin. De asemenea, el a susținut Fundația familiei Bezos condusă de părinții săi.

AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Noul președinte ANAF va fi Adrian Nicuşor Nica

2 VIDEO Șoferul unui SUV Mercedes lovit de un Logan a murit după ce a fost aruncat prin trapă și prins sub mașina răsturnată

3 Un judecător CSM cu venituri de aproape 10.000 euro lunar e revoltat! / Fraților, în ce țară am ajuns să trăim?

4 Actrița Manuela Hărăbor anunță că a fost scoasă de Pro TV dintr-un serial din motive politice

5 VIDEO Priviți, șeful Eximbank filmat în cluburi din Saint-Tropez, în timpul scandalului despre sediul de stat închiriat de la un privat cu preț dublu