Miliardele lui Donald Trump vin din Germania

Miliardele lui Donald Trump vin din Germania

Strămoşii lui Donald Trump provin din Kallstadt, Germania, un sătuc situat nu departe de Frankfurt. Când miliardarul american, candidat la preşedinţia Statelor Unite, are nevoie de un împrumut, de aici îi vin banii, relatează Deutsche Welle.

Miliardele lui Donald Trump vin din Germania (Imagine: Arhiva Mediafax Foto/ AFP)

Cea mai mare parte a finanţărilor de care are nevoie Trump vine de la Deutsche Bank, cea mai mare bancă a Germaniei. Aceasta i-a acordat lui Trump credite de miliarde de dolari, dar relaţia dintre aceştia nu a fost întotdeauna una fără probleme, scrie Ziarul Financiar .

Potrivit Wall Street Journal, Trump nu a plătit 334 mil. dolari dintr-un împrumut de 640 mil. dolari ce-i fusese acordat de Deutsche în 2005

Trump a dat banca în judecată, insistând că criza financiară reprezintă un motiv destul de bun pentru a nu-şi fi plătit datoria la timp. Valoarea totală a creditelor acordate de Deutsche lui Trump se ridică la 2,5 miliarde de dolari.

Citeşte continuarea în Ziarul Financiar .

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Mini-autostrada Clujului, pregătită de inaugurare. Imagini de pe șantierul primului drum expres din nord-vestul României

2 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat

3 Surprinzătoarea postare a Ambasadei SUA la București...

4 România, Ciolacu, decembrie / „Goluri temporare de casă consecutive în Trezorerie”

5 VIDEO Priviți, accidentul cu șase mașini de pe Autostrada Soarelui, filmat de camera de la bordul unui vehicul