Ministerul Energiei: România este pregătită din punct de vedere energetic pentru perioada rece

România este pregătită din punct de vedere energetic pentru perioada rece pe care o traversăm, iar Sistemul Naţional de Transport Gaze Naturale, precum şi Reţeaua de Transport Energie Electrică funcţionează în parametri optimi, informează Ministerul Energiei, într-un comunicat transmis, miercuri, AGERPRES.

"Stocurile de cărbune au crescut faţă de săptămâna trecută, Sistemul Naţional de Transport Gaze Naturale funcţionează în parametri optimi, aşa cum funcţionează fără sincope şi Reţeaua de Transport Energie Electrică. Transportatorii şi distribuitorii de energie sunt pregătiţi să facă faţă unor eventuale creşteri ale consumului după weekend-ul care urmează, când este prognozată o scădere a temperaturilor", se menţionează în comunicat.

Miercuri, în cadrul şedinţei Comandamentului de Iarnă, coordonată de Niculae Havrileţ, secretar de stat în Ministerul Energiei, au participat reprezentanţii instituţiilor şi autorităţilor publice competente în domeniul energiei, precum şi cei ai operatorilor economici din sectorul energiei electrice şi al gazelor naturale.

Conform ministrului Energiei, Virgil Popescu, Sistemul Energetic Naţional funcţionează în parametri, nu are sincope şi nu se întrevăd probleme în asigurarea consumului de gaze naturale şi de energie electrică, iar autorităţile sunt pregătite să ofere soluţii în cazul în care ar apărea situaţii neprevăzute. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor