Ministerul Finanţelor a atras 494 de milioane de lei de la bănci, la un randament de 4,67% pe an

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 494 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni, cu maturitatea la 89 de luni, la un randament mediu de 4,67% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 400 de milioane de lei, iar băncile au subscris peste 821,2 milioane de lei.

Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 60 de milioane de lei la randamentul stabilit luni. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă