Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 136 de milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 136 de milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat la un randament mediu de 5,58% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională.

Astăzi este programată o licitație suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 600 de milioane de lei la randamentul stabilit ieri pentru obligațiuni. Ministerul Finanțelor a planificat pentru luna aceasta împrumuturi de la băncile comerciale de aproape patru miliarde și jumătate de lei. Banii sunt destinați refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat./lalexandrescu/csimion

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 23 noiembrie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan