Ministerul Sănătății va achiziționa în regim de urgență 120.000 de doze de vaccin hexavalent

Ministerul Sănătății va achiziționa în regim de urgență 120.000 de doze de vaccin hexavalent necesar pentru imunizarea bebelușilor, a declarat luni pentru AGERPRES purtătorul de cuvânt al MS, Laurențiu Colintineanu.

"Se pregătește achiziția celor 120.000 de doze de vaccin prin procedură de urgență", a spus Colintineanu.

Potrivit acestuia, va fi făcut un nou contract-cadru pe mai mulți ani, iar furnizorul va asigura anual o anumită cantitate.

Vaccinul hexavalent face parte din schema obligatorie de imunizare a copiilor și se administrează împotriva tetanosului, tusei convulsive, difteriei, haemophilus și poliomielitei, dar și hepatitei B.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană