Ministrul apărării din Austria avertizează în legătură cu o islamizare a Balcanilor

Ministrul apărării din Austria avertizează în legătură cu o islamizare a Balcanilor

Turcia și Arabia Saudită răspândesc în mare măsură valorile islamice în rândul societăților din țările balcanice, a declarat ministrul apărării din Austria, Hans Peter Doskozil, într-un interviu publicat marți de ziarul german Die Welt, relatează MIA.

Ministrul a adăugat că Ankara continuă să-și răspândească influența în Albania, Kosovo și Serbia.

'Putem vedea islamizarea lentă a Balcanilor. Uniunea Europeană își pierde influența în Balcani. În schimb, influența Turciei și a Arabia Saudite este în creștere', a spus Doskozil, exprimându-și îngrijorarea în legătură cu această situație.

'Din cauza acestei situații, ar fi inacceptabil din punctul meu de vedere ca Turcia, ca parte a NATO, să desfășoare în curând mai multe trupe în Balcani', a mai spus Doskozil, adăugând că un astfel de dezechilibru nu este în interesul europenilor.

Ministrul austriac a cerut Germaniei și altor state să prevină orice schimbare a echilibrului puterilor și orice amenințare împotriva democrației în regiune.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

2 Mesaj halucinant al judecătoarei urmărite de procurori în dosarul lui Georgescu: „Oamenii-șerpi te vând pe 30 de arginţi”

3 Mutare misterioasă a Ucrainei?

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 Daciana Sârbu își apără relația cu „cârlanul”