Ministrul danez al sănătăţii, testat pozitiv la COVID-19 în timpul unei deplasări la Bruxelles

Ministrul danez al sănătăţii, Magnus Heunicke, a fost testat pozitiv la coronavirus în timpul unei deplasări ministeriale la Bruxelles, a anunţat marţi un purtător de cuvânt al ministerului, citat de dpa.

Heunicke se află acum în autoizolare într-un hotel din Bruxelles şi a fost iniţiată întocmirea listei contacţilor, a mai spus purtătorul de cuvânt adăugând că ministrul se simte bine şi are, până acum, doar simptome uşoare.

Heunicke a ajuns la Bruxelles luni seară pentru a participa la reuniunea miniştrilor sănătăţii din statele UE de marţi. Potrivit ministerului, Heunicke a făcut un test rapid în cursul dimineţii, care a ieşit pozitiv. Rezultatul a fost confirmat apoi de un test PCR.

Nu se ştie când şi cum ar fi contactat Heunicke virusul, deşi Ministerul Sănătăţii a confirmat că el a participat la petrecerea de Crăciun a ministerului de vineri de la Copenhaga, unde alt invitat a fost deja depistat pozitiv la COVID-19.AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revoluție, pe bune!

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Un „experiment” misterios provoacă panică în Israel

4 Atac masiv cu drone al Ucrainei în Moscova și împrejurimi

5 Cum a ajuns să fie condamnat primarul din Medgidia după ce a refuzat să îl mituiască cu 200.000 de euro pe procurorul Theodor Niță