Ministrul educaţiei a transmis că solicitarea DSP Ilfov de trecere online a tuturor şcolilor a fost făcută în afara cadrului legal

Ministrul educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a transmis miercuri că solicitarea DSP Ilfov de trecere online a tuturor şcolilor din judeţ a fost făcută în afara cadrului legal, iar DSP îşi depăşeşte atribuţiile legale şi încalcă Hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. Aceasta stipula că fiecare şcoală va decide trecerea sau nu online în funcţie de numărul de infectări. Şeful DSP Ilfov, Teodor Gabriel Negulescu, a declarat că a cerut Inspectoratului Şcolar Ilfov trecerea la închiderea tuturor şcolilor din judeţ pentru o perioadă de 14 zile, cu posibilitatea prelungirii în funcţie de rata de incidenţă a cazurilor de COVID-19. Teodor Gabriel Negulescu spune că are promisiune din partea inspectoratului că acest lucru se va întâmpla de luni, 18 octombrie./lcoman/ilapadat

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”