Ministrul Energiei participă la AGA Electrica, marcând o premieră

Ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, participă joi dimineaţă la Adunarea Generală a Acţionarilor Electrica, fiind pentru prima dată când un ministru participă în şedinţele AGA.

"Particip la Adunarea Generală a Acţionarilor Electrica SA, care are loc la sediul central al societăţii, în calitate de reprezentat legal al statului român. Este o premieră. Prin acest gest dăm dovada de responsabilitate", a scris Popescu, într-un mesaj postat pe Facebook.

El a precizat că Guvernul încurajează reprofesionalizarea companiilor energetice.

"Aşa cum am spus...îmi dedic toată energia pentru a rezolva problemele, pentru onoranta misiune care mi-a fost încredinţată prin acest mandat de ministru. Mesajul pe care intenţionez să îl transmit este acela că noul Guvern încurajează performanţa companiilor din energie şi reprofesionalizarea acestora", a susţinut ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu.AGERPRES


populare
astăzi

1 Iranul a distrus un radar de 500 de milioane de dolari al SUA folosit pentru a detecta rachetele balistice, inclusiv cele cu focos nuclear

2 Cât numerar să păstrăm acasă pentru urgențe? Recomandările UE pentru 72 de ore

3 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

4 Ultima șmecherie a PSD

5 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?