Ministrul german de externe solicită mai multe fonduri destinate asistenţei externe

Ministrul german de externe solicită mai multe fonduri destinate asistenţei externe

Ministrul german de externe Annalena Baerbock a încheiat vineri o vizită de patru zile în Irak cu un apel pentru creşterea finanţării destinate proiectelor de asistenţă externă, în pofida rezistenţei la sporirea cheltuielilor din partea colegilor săi de la Berlin, care gestionează portofoliul finanţelor, informează dpa.

FOTO EPA EFE

FOTO EPA EFE

Fără mai mult sprijin, Irakul şi regiunea sunt în pericol să devină un pion în tensiunile geopolitice, a spus Baerbock în oraşul Basra din sudul Irakului, invocând criza climatică, ameninţarea terorismului şi alte provocări.

"Politica de securitate integrată se face cu multă diplomaţie, cu multă cooperare internaţională. Dar pentru asta ai nevoie şi de mijloace financiare", a spus şefa diplomaţiei germane.

Ministrul german de Finanţe Christian Lindner a amânat anterior o prezentare a cifrelor cheie pentru bugetul 2024, planificată săptămâna viitoare. Alte ministere au depus cereri suplimentare în valoare de 70 de miliarde de euro, pentru care Lindner nu vede nicio marjă de manevră. Cu toate acestea, Baerbock a cerut o "abordare mai integrată" a cheltuielilor de stat şi a spus că a discutat intens acest lucru cu Lindner.

Strategia de securitate naţională a Germaniei, planificată sub auspiciile Ministerului de Externe, nu va aborda doar problema unei finanţări mai mari pentru apărare, ci şi sprijinirea misiunilor internaţionale, cum ar fi în Irak, a spus ea. În Irak sunt sunt provocări de mai multe tipuri şi diferiţi actori încearcă să exploateze situaţia, a avertizat Baerbock, citând vizitele în Irak cu puţin timp înaintea ei ale miniştrilor de externe rus şi iranian.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Tudor Chirilă, revoltat de decizia CCR și mesaj tranșant pentru magistrați: „E atât de greu de acceptat că trebuie să munciți ca toți ceilalți”

2 De citit... / Destinele României au fost preluate de judecători și procurori. Oamenii politici și cetățenii au fost scoși din joc

3 Un cardiolog a explicat care este valoarea normală a colesterolului: „De la acest prag în jos, ateroscleroza începe să dea înapoi”

4 Operațiune rusească de sabotaj în România. Atentat dejucat la sediul din București al celei mai mari companii de curierat ucrainene

5 BREAKING Unul dintre cei mai respectați generali din Ucraina a fost numit într-o funcție-cheie!