Ministrul muncii din Germania: Merkel și-a pierdut 'aura de invincibilitate'

Cancelarul german Angela Merkel "și-a pierdut aura de invincibilitate", a declarat sâmbătă ministrul muncii german Andrea Nahles, care a adăugat că aceasta este o veste bună pentru formațiunea sa, Partidul Social-Democrat (SPD), aflat într-o coaliție cu Partidul Creștin-Democrat (CDU) al cancelarului german, și cu ramura sa bavareză, Uniunea Social-Creștină (CSU), transmite DPA.

"Pentru SPD aceasta înseamnă că putem participa cu încredere la alegerile de anul viitor", a declarat Nahles pentru cotidianul Bild.

Ministrul muncii s-a referit la victoria recentă a partidului său la alegerile regionale din landul Renania-Palatinat (vest) ca dovadă a potențialului partidului său de a câștiga "cu o personalitate puternică și o atitudine clară".

Partidul condus de Merkel a înregistrat pierderi la alegerile din trei landuri, la începutul lui martie, pe fondul presiunii provocate de criza refugiaților. Peste un milion de solicitanți de azil au sosit în Germania numai în 2015.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Putin „își roade unghiile”, în timp ce SUA și Israelul lovesc Iranul. Experții avertizează: „Rusia va pierde un partener militar vital”

2 LIVE Război în Orientul Mijlociu. Israel și SUA au atacat Iranul, palatul ayatolahului Khamenei a fost distrus. Teheranul a lansat rachete în Israel, …

3 Poveste de film din Japonia / Un bărbat a plătit 24 de ani chiria la un apartament gol ca să-l prindă pe ucigașul soției lui

4 BREAKING Cine sunt oficialii de la vârful puterii din Iran uciși în atacurile SUA-Israel

5 VIDEO Priviți, așa ceva se vede rar!