Ministrul Pintea: În niciun caz nu putem vorbi de declararea unei epidemii de gripă

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat joi că "în niciun caz" nu se pune problema declarării unei epidemii de gripă, întrucât numărul de decese nu este peste nivelul pe care specialiştii l-au prognozat.

"În niciun caz. Este un număr mare de decese, dar nu este peste nivelul pe care specialiştii l-au prognozat. Din această săptămână, numărul cazurilor vor fi în scădere, deci nu putem vorbi de declararea unei epidemii, nu a fost vorba niciodată. Abia acum două săptămâni s-a depăşit nivelul minim prognozat. Nivelul maxim nu a fost atins niciodată în această perioadă. Este, într-adevăr, trist că au murit totuşi 47 de oameni, dar suntem în limitele aşteptate", a precizat Pintea la Palatul Parlamentului, unde a participat la Adunarea Generală a Consiliilor Judeţene din România. AGERPRES/(A - autor: Sorin Peneş, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”