Ministrul Sănătăţii afirmă că în cel mult zece zile vor fi distribuite 35.000 de doze de vaccin antigripal

Ministrul Sănătăţii afirmă că în cel mult zece zile vor fi distribuite 35.000 de doze de vaccin antigripal

Ministrul Sănătăţii, Victor Costache, a afirmat miercuri că în maximum zece zile vor fi distribuite Direcţiilor de sănătate publică 35.000 de doze de vaccin antigripal.

"Săptămâna trecută şi chiar luni reiteram că noi avem încă 60.000 de doze disponibile. Astăzi chiar m-am interesat la Direcţia de Asistenţă Medicală. S-a închis depunerea ofertelor. Era un contract cadru, iar într-o săptămână, maximum zece zile, vom avea primele din aceste 35.000 de doze suplimentare distribuite", a spus Costache la o conferinţă de presă.

El a afirmat că sunt disponibile doze de vaccin antigripal şi pentru copiii mai mici de trei ani. AGERPRES/(A-autor: Roberto Stan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători