Ministrul sănătății din Egipt anunță prima infecție cu virusul ucigaș în Africa, cel mai vulnerabil continent

Ministerul egiptean al Sănătății a anunțat vineri înregistrarea primului caz de infectare cu nou coronavirus pe continentul african, scrie AFP.

Persoana infectată nu este un egiptean, a precizat ministerul, într-un comunicat, fără a menționa însă naționalitatea sa.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a fost informată și pacientul, care nu prezintă niciun "simptom", a fost transferat la spital și plasat în carantină, potrivit sursei citate.


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Scârbos ipochimen / Lașul de la PNL care a făcut scandal după ce a primit ordin de mobilizare continuă să facă valuri

3 Se rescrie istoria după desecretizarea arhivelor diplomatice? Cele trei puncte critice din dosarele Ministerului de Externe

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 De unde rezultă că Grindeanu a transformat PSD într-o sursă de sinecuri pentru toți cei apropiați...