Ministrul turc de externe: Arabia Saudită ar trebui să explice ce s-a întâmplat cu trupul lui Khashoggi

Ministrul turc de externe, Mevlut Cavusoglu, a afirmat că Arabia Saudită poartă responsabilitatea de a afla ce s-a întâmplat cu trupul jurnalistului disident Jamal Khashoggi, asasinat în interiorul consulatului saudit din Istanbul pe 2 octombrie, relatează marţi Reuters.

Potrivit agenţiei de presă Anadolu, şeful diplomaţiei turce a reiterat poziţia Ankarei potrivit căreia asasinarea lui Khashoggi nu a fost ordonată de către Regele Salman.

Aflat în vizită în Japonia, Cavusoglu a declarat presei că Turcia deţine mai multe informaţii pe care le va prezenta atunci când Ankara ştie sigur că ancheta a fost finalizată.

Cavusoglu a mai spus că nu este posibil ca o echipă de 15 oameni să vină în Turcia pentru a omorî un cetăţean saudit fără să aibă un ordin. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență

5 „Faceți plinul la mașină, acum” / Avertismentul unui analist care vorbește de o criză mondială ca în anii `70