Moarte suspectă a unui bancher anti-Putin, în SUA

Dan Rapoport, un om de afaceri cu cetățenie letonă/americană, care a făcut o mulțime de bani în Rusia înainte de a deveni un critic al lui Vladimir Putin, a fost găsit mort în SUA.

Presa rusă a anunțat că Dan Rapoport, bancher, s-a sinucis la Washington DC. Fostul editor al revistei ruse Tatler a transmis, marți, că animalul de companie al omului de afaceri, un câine, a fost găsit într-un parc din apropierea locuinței având asupra sa un bilet de sinucidere, informează Daily Mail.

Dar văduva omului de afaceri Alena, un virolog ucrainean, a negat că s-a sinucis - spunând că „nu a existat niciun bilet, nicio sinucidere”. Ea a transmis că o anchetă este în plină desfășurare.

Vestea decesului lui Rapoport a apărut pentru prima dată, marți, pe canalul Telegram al lui Yuniya Pugacheva, fostul redactor al revistei Russian Tatler, care a transmis că omul de afaceri s-a sinucis, punctând că soția l-ar fi părăsit.

Într-o declarație pentru RBC, Alena a negat sinuciderea, dar a confirmat moartea soțului său. Ea a negat și informația cu privire la separarea de soțul său.

Dan Rapoport a ajuns în Rusia în 2012, iar în 2016 s-a mutat la Kiev, unde s-a căsătorit cu Alena. Cei doi au împreună o fiică.

El a părăsit Kievul la începutul acestui an, după izbucnirea războiului.


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

5 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor