Monica Iacob Ridzi a pierdut procesul la CEDO

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a respins ca inadmisibilă cererea fostului ministru român al Tineretului și Sportului, Monica Iacob Ridzi, condamnată pentru corupție și abuz în funcție, arată un comunicat publicat astăzi de instanța de la Strasbourg. Ea acuză faptul că nu a avut parte de un proces echitabil și că nu a fost posibilă audierea a doi martori în cursul procedurii penale. Monica Iacob Ridzi a primit în 2014 o pedeapsă de 5 ani cu executare, pentru atribuirea ilegală de contracte la tarife supraevaluate, către unele firme private, pentru organizarea festivităților de Ziua Tineretului. Prejudiciul produs bugetului ministerului a fost de 650 de mii de euro. În plus, conform Direcției Naționale Anticorupție, ea a folosit resursele ministerului pentru promovarea personală.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”