Moto - MP al Italiei: Italianul Andrea Dovizioso (Ducati), triumfător la clasa regină Moto GP

Moto - MP al Italiei: Italianul Andrea Dovizioso (Ducati), triumfător la clasa regină Moto GP

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câștigat duminică cursa de la clasa regină MotoGP a Marelui Premiu al Italiei de motociclism viteză de la Mugello, a 6-a etapă a sezonului, relatează AFP.

Dovizioso a fost urmat în clasament de spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) la 1sec28171000 și de italianul Danilo Petrucci (Ducati) la 2sec334/1000. Idolul fanilor italieni Valentino Rossi (Yamaha) a sosit al 4-lea la 3sec685/1000.

În clasamentul general, lider se menține Maverick Vinales cu 105 puncte, urmat de Dovizioso 79, Rossi 75, Marc Marquez 68, Dani Pedrosa 68 etc.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători