Moto: Emanuel Gyenes a încheiat Raliul Dakar 2022 pe locul 40

Moto: Emanuel Gyenes a încheiat Raliul Dakar 2022 pe locul 40

Pilotul român Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 40 la categoria moto la ediţia din acest an a Raliului raid Dakar, încheiată vineri la Jeddah (Arabia Saudită).

La a 12-a sa participare la tradiţionala cursă, sătmăreanul a încheiat, după multe probleme tehnice, la 08 h 19 min 41 sec de câştigător, britanicul Sam Sunderland .

În etapa a 12-a, ultima, desfăşurată vineri între Bisha şi Jeddah, Gyenes s-a clasat pe locul 43, fiind înregistrat pe cei 164 de km cu timpul de 02 h 03 min 24 sec, la 23 min 24 sec de învingător, chilianul Pablo Quintanilla.

La clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, Gyenes a încheiat etapa pe patru, iar la general a fost pe cinci.

Cea mai bună clasare a lui Gyenes la Raliul Dakar, în clasamentul general, a fost în 2016 (locul 14), alte performanţe înregistrate fiind două victorii la clasa Marathon (2011, 2015) şi alta la Malle Moto, în 2020. În 2021, Gyenes (KTM) a ocupat locul 23 la general şi a fost pe 2 la Malle Moto.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”

5 Kadîrov, spitalizat de urgență. Liderul Ceceniei a fost resuscitat într-un spital din Moscova