MotoGP: Spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) a câștigat Marele Premiu al Qatarului

Pilotul spaniol Maverick Vinales (Yamaha) și-a asumat statutul de favorit și a câștigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, la clasa regină, MotoGP.

Vinales (22 ani) a fost cronometrat cu timpul de 38 min 59 sec 999/1000 la Losail, obținând a doua sa victorie din carieră la MotoGP, prima cu Yamaha. Pe locul secund s-a clasat italianul Andrea Dovizioso (Ducati), la 461/1000, podiumul fiind completat de alt italian, celebrul Valentino Rossi (Yamaha), la 1 min 928/1000 de învingător.

Campionul mondial en titre, spaniolul Marc Marquez (Honda), a terminat pe locul al patrulea, la 6 sec 745/1000 de Vinales.

La clasa Moto2, victoria i-a revenit italianului Franco Morbidelli (Kalex), înregistrat în 40 min 18 sec 840/1000. Morbidelli (22 ani) a câștigat primul său Grand Prix, după opt clasări pe podium, dintre care șapte anul trecut. Pe locul secund s-a clasat elvețianul Thomas Luthi (Kalex), la 2 sec 681/1000, iar al treilea a fost niponul Takaaki Nakagami (Kalex), la 3 min 304/1000, etc.

Spaniolul Joan Mir (Honda), în vârstă de 19 ani, a obținut victoria la clasa Moto3, în 38 min 27 sec 364/1000, devansându-i pe britanicul John McPhee (Honda), cu 135/1000, și pe compatriotul său Jorge Martin (Honda), cu 218/1000, etc.

Mir a reușit a doua victorie a carierei sale.

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!