MotoGP: Valentino Rossi, rănit într-un accident de motocros

Pilotul italian Valentino Rossi, multiplu campion mondial de motociclism viteză, a fost rănit într-un accident produs în cursul unui antrenament de motocros produs joi, fiind internat într-un spital pentru controale de rutină, a anunțat echipa sa, Yamaha, citată de AFP.

Accidentul s-a produs în timpul unei reuniuni de motocros la Monavio, în provincia Pesaro e Urbino, în apropiere de Rimini.

Rossi, supranumit "Il Dottore" (Doctorul), a suferit "un ușor traumatism toracic și abdominal" conform team-ul japonez, care a adăugat că "nicio fractură nu a fost detectată și niciun traumatism serios nu a fost descoperit", în urma examenelor medicale la care a fost supus.

"Un nou buletin medical va fi publicat vineri la prânz", a precizat Yamaha în comunicatul său.

În vârstă de 38 an, Valentino Rossi are în palmares nouă titluri de campion mondial, între care șapte la clasa-regină MotoGP (fostă 500 cmc).

Pilotul italian ocupă locul 3 în clasamentul actualei ediții a Campionatului Mondial de motociclism viteză, iar duminica trecută a luptat pentru victorie în Marele Premiu al Franței, însă a căzut în ultimul tur de pistă, lăsându-i cale liberă spaniolului Maverick Vinales, coechipierul său de la Yamaha, care a trecut primul linia de sosire.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Comuna din România unde se construiește primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică

4 Și chestia asta pute tot a Servicii...

5 Scena virală cu tânăra din Coreea care străbate România pe bicicletă. „Nu intră bine în țară că se întâlnește cu valorile noastre”