MS: Încă 2.686 de flacoane de Remdesivir distribuite în spitale pentru tratamentul pacienţilor COVID

Ministerul Sănătăţii anunţă joi că a distribuit o nouă tranşă de Remdesivir în unităţile sanitare cu paturi care au în tratament pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2.

Este vorba despre 2.686 de flacoane de Remdesivir de 100 mg din stocul existent, precizează MS într-un comunicat transmis AGERPRES.

Medicamentul a ajuns în 45 de spitale din toată ţara pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu SARS-CoV-2 cu forme medii de boală.

Criteriile de repartizare a medicamentului au ţinut cont de necesarul minim de flacoane pe pacient tratat şi de numărul pacienţilor internaţi, confirmaţi, în secţii şi în ATI care necesită administrare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?