MS: Pacienta din Suceava suspectă de infecţie cu coronavirus nu este infectată

Probele pacientei de 33 de ani din Suceava, internată în Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi, sunt negative pentru gripă şi noul coronavirus, a anunţat sâmbătă MS.

"Ministerul Sănătăţii (MS) a fost informat de reprezentanţii Institutului National de Boli Infecţioase Matei Balş că probele pacientei de 33 de ani din Suceava internată în Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi sunt negative pentru gripă şi noul coronavirus. Tânăra nu este infectată cu noul coronavirus", potrivit unui comunicat al MS.

În aceste condiţii, medicii infecţionişti din unitatea sanitară ieşeană vor decide externarea sau acordarea de tratament de specialitate pentru alte afecţiuni, dacă este cazul, a adăugat sursa citată.

O profesoară de engleză, în vârstă de 33 de ani, din Suceava, care s-a întors la sfârşitul lunii ianuarie din China, a fost internată, vineri, iniţial în Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava, cu suspiciune de infecţie cu coronavirus, ulterior fiind transferată la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi . AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...