Mureș: Biserica de lemn din Sânmărghita, monument din secolul al XVIII-lea, a ars complet într-un incendiu

Biserica de lemn din satul mureșean Sânmărghita, comuna Sânpaul, un monument istoric din secolul al XVIII-lea, a ars complet vineri după-amiază într-un incendiu izbucnit cel mai probabil de la un foc aprins în apropiere.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș, locotenent Mihai Gagyi, a declarat pentru AGERPRES că cel mai probabil bisericuța de lemn a luat foc de la o sursă externă, întrucât aceasta nu era folosită, nu era conectată la curent electric, iar pompierii încearcă să stabilească ce anume a provocat incendiul.

Bisericuța din lemn din Sânmărghita purta hramul 'Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil'.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”