NASA anunţă decesul astronautului american Alan Bean, unul din cei care au păşit pe Lună

Agenţia spaţială americană NASA a anunţat sâmbătă decesul astronautului Alan Bean, al patrulea om care a păşit pe Lună, transmite Reuters. Fostul membru al misiunii Apollo 12 din 1969 avea 86 de ani.

Comunicatul NASA citează o afirmaţie mai veche a lui Bean: "Am avut cea mai frumoasă viaţă din lume". Administratorul agenţiei, Jim Bridenstine, a comentat la anunţul decesului: "E un sentiment a cărui amintire ne consolează acum, când suntem îndoliaţi de moartea lui". AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...