NASA anunţă decesul astronautului american Alan Bean, unul din cei care au păşit pe Lună

Agenţia spaţială americană NASA a anunţat sâmbătă decesul astronautului Alan Bean, al patrulea om care a păşit pe Lună, transmite Reuters. Fostul membru al misiunii Apollo 12 din 1969 avea 86 de ani.

Comunicatul NASA citează o afirmaţie mai veche a lui Bean: "Am avut cea mai frumoasă viaţă din lume". Administratorul agenţiei, Jim Bridenstine, a comentat la anunţul decesului: "E un sentiment a cărui amintire ne consolează acum, când suntem îndoliaţi de moartea lui". AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei