Năstase, despre condamnarea Elenei Udrea: Băsescu a creat un monstru care îi distruge membrii familiei, apropiați

Fostul președinte Traian Băsescu 'a creat un monstru' care îi distruge membrii familiei și apropiați, consideră fostul premier Adrian Năstase, președinte al Fundației Europene Titulescu.

El spune că nu a dorit nimănui experiența condamnării la închisoare, deci nici fostului ministru al Turismului, Elena Udrea.

"Este o suferință personală prin care va trece Elena Udrea, prin care vor trece apropiații ei. Nu am dorit nimănui astfel de experiențe, astfel de încercări, dincolo de ceea ce mi s-a întâmplat mie. Nu vreau să comentez pe o chestiune care, fără îndoială, intră într-o logică a unor exerciții politice pe care ar trebui să le respingem ca atare. Dar, m-aș fi așteptat ca Traian Băsescu, spre exemplu, să-și aducă aminte de faptul că el a creat un monstru care acum, iată, îi distruge membri ai familiei, apropiați și așa mai departe", a declarat Năstase la sediul fundației, la finalul unei dezbateri pe teme europene.

Fostul ministru Elena Udrea a fost condamnată marți de Înalta Curte de Casație și Justiție la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul "Gala Bute" .

Decizia nu este definitivă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?