NATO se teme că un grup naval rus ar putea fi folosit împotriva civililor la Alep

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a avertizat marți că un grup naval rus despre care se crede că se îndreaptă către Siria ar putea fi folosit pentru bombardarea civililor în orașul sirian asediat Alep (nord) și a făcut apel la Moscova să pună în practică un armistițiu durabil, relatează agenția Reuters.

''Grupul de luptă ar putea fi folosit la creșterea capacității Rusiei de a lua parte la operațiunile din Siria și de a întreprinde chiar mai multe lovituri aeriene împotriva Alepului'', a declarat Stoltenberg.

''Preocuparea este că acest grup de sprijin poate fi utilizat ca platformă pentru intensificarea loviturilor aeriene împotriva civililor la Alep'', a afirmat Stoltenberg într-o conferință de presă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

4 VIDEO Priviți, Rusia a început să se teamă!

5 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici