NATO: Trump l-a îmbrâncit pe premierul muntenegrean

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, l-a îmbrâncit pe premierul Muntenegrului, Dusko Markovic, la summitul NATO de la Bruxelles, transmite Reuters.

În înregistrarea video, devenită virală pe internet, se vede cum Trump vine din spatele lui Markovic și îl dă la o parte din calea sa, trece în față, apoi își aranjează costumul și se așează pentru fotografia de grup mai aproape de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

Purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Sean Spicer, a răspuns la întrebările ziariștilor despre incident că nu a văzut imaginile, dar probabil președintele american se îndrepta spre locul desemnat. Misiunea NATO în Muntenegru nu a răspuns imediat solicitării agenției Reuters de a comenta gestul lui Trump.

Muntenegru urmează să devină luna viitoare cel de-al 29-lea stat membru al Alianței Nord-Atlantice, în ciuda opoziției Rusiei. Misiunea NATO în Muntenegru.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade