Naveta cu echipaj rusă Soyuz MS-02, lansată cu succes spre ISS

Naveta rusă Soyuz MS-02, cu trei membri ai echipajului la bord, a fost lansată miercuri de pe cosmodromul de la Baikonur, Kazahstan, în direcția Stației Spațiale Internaționale (ISS), relatează EFE.

La bordul navetei a doua din noua serie Soyuz, călătoresc cosmonauții ruși Serghei Rizhikov (comandant) și Andrei Borisenko, și astronautul american Shane Kimbrough, care participă la o misiune spațială de 155 de zile.

Lansarea, prevăzută inițial pentru 23 septembrie și amânată din cauza unei defecțiuni la unul din cablurile sistemului de aterizare, s-a realizat cu succes la orele 08:05 GMT cu ajutorul rachetei propulsoare Soyuz-FG.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan