NEWS ALERT Pesediștii au amânat pentru luni votul privind legea carantinei și a izolării/Comunicat dement al PSD

NEWS ALERT Pesediștii au amânat pentru luni votul privind legea carantinei și a izolării/Comunicat dement al PSD

Senatorii amână o decizie în privința proiectului de lege privind carantina și izolarea, inițiat de guvern și adoptat cu modificări de deputați. Votul fusese anunțat pentru sâmbătă, însă senatorii juriști au decis ca acesta să fie amânat pentru luni.

Vineri, Comisia juridică a Senatului a discutat, timp de mai multe ore, amendamentele depuse la proiect, însă raportul comisiei nu a fost finalizat, rămânând în discuţie pentru sâmbătă dimineaţă mai multe texte. La şedinţă a participat şi secretarul de stat în MAI Raed Arafat.

Joi seara, Camera Deputaţilor a adoptat proiectul, în calitate de prim for sesizat, acceptând mai multe amendamente convenite şi în urma discuţiei cu secretarul de stat în MAI Raed Arafat. S-au înregistrat 266 voturi pentru, 11 contra şi 8 abţineri.

PSD, care s-a opus menținerii stării de alertă și nu susține continuarea restricțiilor: Românii devin ciumaţii Europei, Iohannis și Orban au dus România în zona roșie

Reprezentanţii PSD spun că românii devin ”ciumaţii Europei”, în contextul în care mai multe state au anunţat restricţii la frontiere pentru cetăţenii români. Ei consideră că Guvernul Orban este responsabil pentru această situaţie, întrucât strategia de luptă contra pandemiei ”a eşuat”, transmite  News.ro .

”Românii devin ciumaţii Europei, iar pentru asta trebuie să-i mulţumim guvernului Orban! Dramatic este faptul că strategia lor de luptă contra pandemiei a eşuat, iar românilor li se închid graniţele Europei”, susţin reprezentanţii PSD, sâmbătă, într-o postare pe Facebook.

Ei afirmă că preşedintele Klaus Iohannis şi premierul Ludovic Orban au dus ţara ”în zona roşie”.

”Pentru a-şi continua furturile din bani publici, Iohannis şi Orban au dus România în ”zona roşie”. La asta se pricep! Să distrugă tot – economie, locuri de muncă, nivel de trai”, scrie în postare.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?