Nigel Farage: Londra ar trebui să declare 23 iunie drept sărbătoare națională, pentru a marca votul istoric

Liderul Partidului pentru Independența Regatului Unit (UKIP), Nigel Farage, a afirmat vineri că Marea Britanie ar trebui să facă din data de 23 iunie o sărbătoare națională pentru a marca astfel votul său istoric pentru părăsirea Uniunii Europene, relatează agenția DPA.

* LIVE UPDATE Referendum în Marea Britanie: Tabăra Brexit a câștigat cu 51,9% din voturi

Ziua de 23 iunie ''va intra în istoria noastră ca ziua independenței noastre'', le-a declarat Farage reporterilor în centrul Londrei.

Farage este de părere că premierul David Cameron, care a făcut campanie pentru rămânerea în UE, trebuie să plece și să fie înlocuit cu un prim-ministru al Brexit-ului.

Potrivit Reuters, Cameron a anunțat ulterior că va demisiona din fruntea guvernului până în octombrie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”