Nivel record al datoriei publice a Spaniei, aproape 1.1400 miliarde de euro (echivalentul a 100,03% din PIB)

Datoria publică spaniolă a crescut în iunie la nivelul record de 1.138,9 miliarde de euro (1.336 miliarde de dolari), echivalentul a 100,03% din PIB, arată datele publicate joi de Banca Centrală a Spaniei, transmite EFE.

Guvernul premierului Mariano Rajoy se confruntă din 2014 cu un nivel ridicat al datoriei, chiar dacă economia Spaniei conduce redresarea zonei euro.Obiectivul Guvernului în acest an este reducerea datoriei la 98,8% din PIB, chiar dacă va depăși semnificativ plafonul de 60% din PIB impus statelor membre ale Uniunii Europene.

În iunie, datoria a crescut cu 1,24% față de luna precedentă și cu 2,9% față de perioada similară din 2016. Din totalul datoriei, cea a statului s-a ridicat la 976,28 miliarde de euro, un avans de 4% față de iunie 2016.

Ministerul Economiei din Spania consideră că un nivel al datoriei de 100,03% din PIB este compatibil cu obiectivul de reducere a datoriei la 98,8% din PIB până la sfârșitul anului.

Spania, a patra economie din zona euro, a înregistrat un avans de 3,1% în trimestrul doi din 2017, comparativ cu perioada similară din 2016, arată datele publicate miercuri de Eurostat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Proastă creatură...

2 Printr-un mesaj dubios, rușii îi transmit din Luxemburg lui Mircea Geoană că nu l-au uitat

3 Răsturnare de situație? / „Iranul stă la pândă” / SUA pot confirma că au distrus mult mai puțin din arsenalul iranian de rachete decât spun public

4 Procurorii militari au ridicat documente și telefoane de la Departamentul pentru Situații de Urgență / Ar fi fost ridicat și telefonul lui Raed Arafat, …

5 „Estonia în 3 zile” / Rusia prezintă în detaliu la TV invadarea unui stat NATO