Norvegia / alegeri: Blocul de dreapta obține majoritatea parlamentară (estimări oficiale)

Blocul de dreapta al premierului în exercițiu, Erna Solberg, se află pe primul loc după alegerile parlamentare organizate luni în Norvegia, arată estimările oficiale, preluate de AFP.

Partidul Conservator și populiștii din Partidul Progresului (antiimigrație) sunt creditate, împreună cu cei doi aliați ai lor de centru dreapta, cu o majoritate de 89 de locuri din totalul celor 169 ale Parlamentului de la Oslo, potrivit proiecțiilor realizate după numărarea a peste o treime din voturi.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Dezvăluiri din culisele Curții de Apel București...