Norvegia ajută Ucraina cu un miliard de euro

Norvegia ajută Ucraina cu un miliard de euro

Suma de un miliard de euro este destinată „ajutorului umanitar, reconstrucţiei ţării, cumpărării de arme şi sprijinirii funcţionării autorităţilor” ucrainene, a precizat Guvernul norvegian într-un comunicat.

„Suntem alături de poporul ucrainean. Contribuim la sprijinirea luptei ucrainenilor pentru libertate. Ei luptă pentru ţara lor, dar şi pentru valorile noastre democratice”, a declarat Jonas Gahr Stoere.

În afară de Kiev, premierul norvegian s-a deplasat şi la Iahidne, un sat puternic afectat de război.

„O imagine a iadului pe pământ”, a descris Stoere situaţia din acest sat ucrainean.

„Sunt aici să spun că lupta Ucrainei nu este numai pentru Ucraina. Este vorba despre câteva principii fundamentale ale lumii pe care o vom oferi copiilor noştri. Este vorba despre securitate în Europa, este vorba despre soarta vecinului tău”, a declarat şeful Guvernului norvegian la conferinţa de presă cu Volodimir Zelenski.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?