Norvegia: Asasinul în masă Anders Breivik a făcut salutul nazist în instanță

Asasinul în masă Anders Behring Breivik a făcut marți salutul nazist la începutul unui proces prin care statul norvegian încearcă să obțină anularea unei decizii conform căreia i-ar fi încălcat drepturile prin ținerea lui în izolare după ce a masacrat 77 de persoane în 2011, relatează Reuters.

Breivik, purtând un costum negru și cravată, a făcut salutul nazist cu mâna dreaptă la intrarea în sala de judecată, instalată într-o sală de fitness transformată, în închisoarea unde trăiește într-o celulă cu trei camere.

El a dat în judecată statul norvegian și autoritățile penitenciare în legătură cu restricțiile care i-au fost impuse pe timpul ispășirii pedepsei de 21 de ani de închisoare pentru atacuri.

Breivik a făcut același salut și în martie, în instanța inferioară, care a decis că statul norvegian a încălcat interdicția Convenției Europene a Drepturilor Omului (CEDO) privind aplicarea de tratamente 'inumane sau degradante' prin închiderea sa într-un regim de izolare.

Marți, judecătorul i-a atras atenția lui Breivik și i-a cerut să se abțină de la a face gesturi similare în viitor.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor