Noua unitate de spionaj a lui Putin, supranumită „KGB 2.0”, face ravagii în Occident, în ciuda negocierilor de pace cu Trump

Noua unitate de spionaj a lui Putin, supranumită „KGB 2.0”, face ravagii în Occident, în ciuda negocierilor de pace cu Trump

Într-un moment în care tensiunile geopolitice dintre Rusia și Occident ating noi praguri de complexitate, apariția unei structuri opace în interiorul aparatului de securitate rus ridică noi semne de întrebare pentru serviciile de informații din Europa și America de Nord.

Sediul principal al unității se află în celebrul „Acvariu” – cartierul general al GRU/ FOTO:AFP

Sediul principal al unității se află în celebrul „Acvariu” – cartierul general al GRU/ FOTO:AFP

Potrivit unor surse din interiorul NATO și al agențiilor occidentale, Moscova ar fi consolidat, începând cu anul 2023, o nouă unitate specială de intelligence, cunoscută sub numele de Departamentul pentru Sarcini Speciale (SSD) — o entitate ce amintește, prin structură și metode, de fosta KGB, dar adaptată la rigorile și instrumentele secolului XXI, scrie The Sun.

Subordonată direct GRU (serviciul de informații al armatei ruse), SSD ar fi fost creată în contextul războiului din Ucraina, ca răspuns la ceea ce Kremlinul percepe drept un conflict deschis cu „Occidentul colectiv.” Unitatea înglobează, potrivit specialiștilor în securitate, funcții și structuri anterioare ale altor servicii — inclusiv controversata Unitate 29155 a GRU, implicată în tentativa de asasinare a fostului agent dublu Serghei Skripal la Salisbury, în 2018.

KGB 2.0

„SSD-ul nu este doar o altă ramură a serviciilor rusești, ci o reconstrucție cu accente post-sovietice. Am putea vorbi despre un fel de KGB 2.0 – o entitate compozită, concepută să acționeze rapid, invizibil și letal,” susține Dr. Lance Hunter, profesor de relații internaționale și expert în intelligence la Augusta University.

Sediul principal al unității se află în celebrul „Acvariu” – cartierul general al GRU din Moscova – și, conform investigațiilor Wall Street Journal și Pravda.ua, SSD ar fi fost implicată în operațiuni precum tentative de asasinat asupra unor directori din industria de apărare occidentală, sabotaje asupra infrastructurii logistice și atacuri cibernetice asupra sistemelor guvernamentale din state europene.

Deși Kremlinul neagă constant implicarea, oficiali din UE și SUA au reacționat deja. În decembrie 2024, Uniunea Europeană a impus sancțiuni asupra mai multor presupuşi membri ai SSD, acuzați de atentate cu bombă, tentative de lovituri de stat și atacuri asupra infrastructurii critice. În paralel, Departamentul de Justiție al SUA a emis acte de inculpare pentru agenți implicați în atacuri cibernetice asupra Ucrainei și a anunțat o recompensă de 10 milioane de dolari pentru informații care să ducă la identificarea acestora.

SSD este condus de general-colonelul Andrei Averianov, deja cunoscut în cercurile de intelligence occidentale pentru implicarea sa în atacuri cu explozibili asupra unor depozite de armament din Cehia (2014), pentru care autoritățile de la Praga au emis un mandat internațional de arestare.

Trei direcții principale: asasinat, infiltrare și recrutare

Structura se distinge printr-o strategie cu trei direcții principale: asasinat, infiltrare și recrutare. Agenții SSD sunt instruiți la centrul militar Senej și vizează nu doar infrastructura militară sau energetică a statelor care susțin Ucraina, ci și instituții academice, companii de tehnologie și rețele de diasporă din Europa și Asia . Potrivit unor surse citate de WSJ, SSD ar încerca să coopteze agenți din țări cu relații favorabile Moscovei, inclusiv Serbia sau unele state africane.

În ciuda unui vârf de activitate observat în vara anului trecut, serviciile occidentale notează o relativă încetinire a operațiunilor în ultimele luni. Potrivit unor oficiali europeni, această aparentă „pauză” ar putea avea legătură cu dorința Kremlinului de a crea un spațiu de negociere cu noua administrație de la Washington, în contextul reluării unor discuții diplomatice neoficiale.

Totuși, Dr. Hunter avertizează că SSD rămâne un instrument activ al proiecției de putere rusești. „Este greu de anticipat cum va evolua SSD, dar dacă Rusia va simți că are un avantaj strategic în Ucraina sau în relația cu Occidentul, această unitate ar putea deveni principalul său braț ofensiv în zonele gri ale conflictului global,” spune el.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Ceremonie ciudată la Cotroceni. Și Bolojan e de-al „lor”?

2 Câte procente i-ar mai despărți pe Nicușor Dan și George Simion. Sociolog: „Vom avea o cursă strânsă cu participare largă”

3 „S-a așezat cu nesimțire în față” / La întâlnirea cu românii de aici ar fi ieșit printr-o ușă din spate și a plecat rapid cu o mașină

4 Năpârca își retrage sprijinul pentru liderul AUR / „Aroganță din partea lui Simion, nu vreau să fie președinte cu mâna mea”

5 ALERTĂ „S-a blocat tot financiar. S-a încetat orice plată” / Umbrărescu oprește lucrările la autostrăzile A8 și A3 pe perioadă nedeterminată? / Mesajele c…