Noua Zeelandă: Autorul atacurilor armate de la Christchurch condamnat pe viaţă

Bărbatul responsabil pentru două atacuri armate ucigaşe asupra a două moschei din Christchurch, Brenton Tarrant, a fost condamnat la închisoare pe viaţă fără posibilitatea de a fi eliberat condiţionat după uciderea a 51 de musulmani, în 2019, în Noua Zeelandă, anunţă agenţiile internaţionale de presă.

"Este de competenţa Curţii să aducă un răspuns de respingere fermă acestor fărădelegi atât de atroce", a declarat judecătorul Cameron Mander pronunţând această pedeapsă fără precedent în istoria judiciară a Noii Zeelande.

Magistratul, care a subliniat greul tribut plătit de comunitatea musulmană neozeelandeză, a afirmat că autorul masacrului a eşuat însă în promovarea ideologiei de extremă dreaptă.

La 15 martie 2019, australianul Brenton Tarrant, susţinând că face parte din mişcarea supremaţiei albilor, a deschis focul cu sânge rece în două moschei din acest oraş din sudul Noii Zeelande, în cursul rugăciunilor de vineri, omorând 51 de persoane.

El a fost găsit vinovat de 51 de crime, 40 de tentative de omor şi de un act terorist, după ce în martie a pledat vinovat.AGERPRES


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026

5 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?