Noul coronavirus, depistat la o fermă de nurci din Franţa (guvern)

Franţa a detectat la rândul său prezenţa noului coronavirus la o fermă de nurci, la sud-vest de Paris, a anunţat duminică guvernul, potrivit AFP.

"S-a ordonat sacrificarea tuturor celor 1.000 de animale aflate la fermă şi eliminarea produselor legate de acestea", se arată într-un comunicat al ministerelor Agriculturii, Sănătăţii şi Tranziţiei Ecologice.

Din cele patru ferme de nurci din ţară, una nu a raportat cazuri, iar "la ultimele două analizele sunt în curs de desfăşurare", se indică în acelaşi document.

Rezultate sunt aşteptate pe parcursul săptămânii viitoare.

Mai multe ţări europene - în principal Danemarca, dar şi Olanda, Suedia şi Grecia - au raportat deja contaminări la fermele de nurci. Cazuri izolate au fost detectate şi în Italia, Spania şi SUA.AGERPRES/ (AS - editor: Ana Bîgu. editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Ce-o fi fost asta? / Imaginile sunt din orașul iranian Quds...

2 Armand Goșu / „Acest parteneriat strategic e un fel de a băga un băț românesc prin gardul unguresc”

3 „Nu are control asupra războiului pentru că nu este aici” / Mister în Teheran: Mojtaba Khamenei ar fi în comă, susțin surse iraniene

4 VIDEO Zgomote puternice au provocat panică în Argeș și Vâlcea, iar în unele locuințe geamurile s-au crăpat. Care este explicația autorităților

5 Scandalul concediilor medicale. Replica angajatului acuzat de șeful AEP că era în Dubai: Perioadele au fost succesive, nu s-au suprapus