Noul Guvern va avea în premieră un minister pentru românii de pretutindeni (surse)

Noul Cabinet va avea, în premieră în istoria post-decembristă, un minister special pentru românii de pretutindeni, au declarat vineri, pentru AGERPRES, surse social-democrate.

Potrivit acestora, structura noului Guvern va rămâne identică, în linii generale, dar componența acesteia se va schimba, în sensul apariției de noi ministere — cel puțin patru la număr — un minister al turismului, un minister al apelor și pădurilor, un minister al românilor de pretutindeni și unul pentru IMM-uri și antreprenoriat.

"Într-un fel s-ar fi lucrat cu Sevil Shhaideh, iar în alt fel se va lucra cu Sorin Grindeanu", au susținut sursele citate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

3 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

4 BREAKING Bombă în PSD! / Rafila s-a opus de la bun început oricărei renegocieri cu Pfizer. Proba este o adresă către premierul Ciucă

5 „Cine te-a pus, Marcele?” / Reproșuri pentru Ciolacu în PSD după demisia Victoriei Stoiciu